Warning: A non-numeric value encountered in /home3/viviappl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-member/includes/core/class-cron.php on line 83

Warning: mktime() expects parameter 4 to be int, string given in /home3/viviappl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-member/includes/core/class-cron.php on line 85
رزومه تحصیلی چیست؟ - ویویداپلای

رزومه تحصیلی که با عنوان CV برگرفته از واژه لاتین curriculum vitae است یکی از مهم ترین مدارک برای درخواست پذیرش دانشگاه های خارجی است که باید به نحوی مناسب نوشته شود. رزومه باید بازتابنده توانایی ها و شایستگی های فرد باشد بنابراین باید نقاط قوت خود را به بهترین شکل نشان دهید و در طرف مقابل نقاط ضعف را به طور مناسبی پوشش دهید. در حقیقت از آن جایی که رزومه جز اولین مدارکی است که باید به دانشگاه ارائه دهید حکم ویترین مغازه را برای شما بازی می کند. برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا مانند موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه هاروارد، دانشگاه تورنتو، دانشگاه آکسفورد و نظایر آن ها باید رزومه قوی ای داشته باشید. 

رزومه تحصیلی چیست؟

رزومه تحصیلی که با عنوان CV برگرفته از واژه لاتین curriculum vitae است یکی از مهم ترین مدارک برای درخواست پذیرش دانشگاه های خارجی است که باید به نحوی مناسب نوشته شود. رزومه باید بازتابنده توانایی ها و شایستگی های فرد باشد بنابراین باید نقاط قوت خود را به بهترین شکل نشان دهید و در طرف مقابل نقاط ضعف را به طور مناسبی پوشش دهید. در حقیقت از آن جایی که رزومه جز اولین مدارکی است که باید به دانشگاه ارائه دهید حکم ویترین مغازه را برای شما بازی می کند. برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا مانند موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه هاروارد، دانشگاه تورنتو، دانشگاه آکسفورد و نظایر آن ها باید رزومه قوی ای داشته باشید. 

 

رزومه باید در عین سادگی و خلاصه بودن نقاط قوت و تجربیات شما را به بهترین شکل بیان کند تا در فرد خواننده که معمولا در زمان کوتاهی آن را می خواند اثر مثبت بگذارد. برای این منظور باید با ساختار رزومه استاندارد آشنا باشید و نکات مهم آن را بدانید. نوشتن رزومه کار سختی نیست اما در عین حال ظرافت هایی دارید که در این مقاله قصد داریم به آن ها اشاره کنیم. با ویویداپلای همراه باشید تا اصول این کار را یاد بگیرید.

ساختار رزومه تحصیلی چگونه است؟

                    1.       اطلاعات شخصی (Personal information)

در این بخش که معمولا در ابتدای رزومه قرار می گیرد اطلاعاتی نظیر نام، شماره تلفن، ایمیل، تاریخ تولد، آدرس صفحه لینکدین، شهر و آدرس اسکایپ قرار می گیرد. برای کشورهای امریکا و کانادا معمولا قرار دادن عکس نیاز نیست اما برای اروپا معمولا باید عکس خود را قرار دهید. ذکر جنیست نیز توصیه نمی شود.

 

                     2.    خلاصه (Summary)

در بخش دوم، برای سهولت خواننده بهتر است به طور خلاصه در چند جمله خود را معرفی کنید تا خواننده ذهنیت بهتری از آن چه پیش رو دارید پیدا کند. این بخش کمک می کند تا شانس خواندن رزومه شما بالاتر برود.

 

  1. تحصیلات (Education)

در بخش سوم، اطلاعات تحصیلی شامل مقاطع به تفکیک، رشته و گرایش، نام دانشگاه، سال های تحصیل، معدل و عنوان پایان نامه و نمره آن به تفکیک قرار می گیرد.

 

  1. علایق تحقیقاتی  (Research Interests)

در بخش چهارم، باید اطلاعات مربوط به زمینه های پژوهشی و تحقیقاتی خود را مطرح کنید. توجه داشته باشید که این مورد برای تحصیلات تکمیلی ضروری است و معمولا زمینه هایی که در آن ها پروژه و پایان نامه یا مقاله داشته اید در این بخش قرار می گیرد. نکته مهم داشتن انعطاف در موضوعات تحقیقاتی است که باید در این بخش عنوان شود.

 

                             5.    درس های مهم (Selected Courses)

در بخش پنجم، بهتر است دروس تخصصی مهم و غالبا مرتبط با زمینه های تحقیقاتی خود را به همراه نمره کسب شده بیاورید. به این نکته توجه داشته باشید که دروسی را بیاورید که در آن ها نمره خوبی کسب کردید.

 

  1. مقالات  (Publications)

در بخش ششم، اگر مقاله ای داشتید باید به ترتیب از جدیدترین به قدیمی ترین مورد با ذکر نام نویسندگان، عنوان مقاله، نام مجله یا کنفرانس، صفحات و سال لیست کنید.

 

                        7.    کنفرانس ها و کارگاه ها (Conferences and Workshops)

در بخش هفتم، اگر سابقه شرکت در کنفرانس داخلی یا خارجی و یا کارگاه مرتبط با رشته خود را داشته اید به ترتیب از جدیدترین به قدیمی ترین مورد لیست کنید.

 

                    8.    دوره ها و گواهینامه ها (Courses and Certifications)

در بخش هشتم، چنان چه در دوره حضوری و آنلاینی شرکت و مدرکی کسب کرده اید به ترتیب از جدیدترین به قدیمی ترین لیست کنید. توصیه می کنیم هر دوره را با جزئیات ذکر کنید.

 

                   9.     سوابق کاری (Work Experiences)

در بخش نهم، در صورت داشتن سوابق کاری آن ها را از جدیدترین به قدیمی ترین لیست کنید. ذکر عنوان شغلی، نام شرکت، مسئولیت ها و سال های فعالیت ضروری است. توجه داشته باشید که معمولا بهتر است سوابق کاری مرتبط با رشته را بنویسید.

 

                    10.     پروژه ها (Projects)

در بخش دهم، در صورتی که در زمان تحصیل یا اشتغال پروژه های مهمی مرتبط با رشته خود انجام داده اید از جدیدترین به قدیمی ترین با ذکر جزئیات لیست کنید.

 

                    11.     سابقه تدریس (Teaching Experience)

در بخش یازدهم، در صورتی که سابقه تدریس به عنوان دستیار استاد یا خارج از دانشگاه داشته اید را با ذکر جزئیات مانند عنوان درس، مکان و زمان آن لیست کنید. این مورد برای گرفتن فاند دستیار استاد TA (Teaching Assistant) راهگشا است.

 

                 12.  سوابق آزمایشگاهی (Lab Experience)

در بخش دوازدهم، در صورتی که رشته شما آزمایشگاه داشته باشد و سابقه ای در آن دارید باید آن ها را با ذکر جزئیات عنوان کنید.

 

                     13. افتخارات (Honors)

در بخش سیزدهم، اگر دستاورد خاصی مثلا رتبه برتر کنکور، المپیاد یا مسابقه علمی دارید، رتبه بالایی در فارغ التحصیلان ورودی خود دارید، بورسیه تحصیلی گرفتید یا هر افتخار خاص دیگری دارید باید در این بخش آن را وارد کنید.

 

                  14.  مهارت ها (Skills)

در بخش چهاردهم، مهارت های مختلف خود شامل موارد فنی، تیمی و نرم افزارهایی که به آن ها تسلط دارید را بیاورید.

 

  1. عضویت ها(Memberships)

در بخش پانزدهم، در صورتی که عضویت سازمان علمی خاصی شامل داخلی و خارجی را دارید بیاورید.

 

  1. معرف‌ها (References)

در بخش شانزدهم، باید نام سه نفر از اساتید خود را با ذکر نام، سمت دانشگاهی و اطلاعات تماس بیاورید. توجه داشته باشید که بهتر است اساتیدی که از آن ها توصیه نامه می گیرید را وارد کنید.

 

                      17.  فعالیت های داوطلبانه (Volunteering Experience)

در بخش هفدهم، در صورتی که فعالیت داوطلبانه ای برای سازمان یا ارگان خاصی داشتید باید عنوان کنید. این مورد معمولا برای کشورهای امریکا و کانادا اهمیت خاصی دارد.

 

                     18.   سرگرمی ها (Hobbies)

 

در بخش هجدهم، در صورت تمایل می توانید علایق و سرگرمی های خود را به صورت تیتروار عنوان کنید.

یک رزومه استاندارد چه مشخصاتی دارد؟

 1.       رزومه باید صادقانه و به دور از بزرگنمایی نوشته شود. در واقع این هنر شماست که توانایی هایتان را بهترین نحو ممکن ارائه دهید در حالی که در ارائه آن ها بزرگنمایی نیز نکرده باشید.

2.    توانایی  و تجربه تان را در موراد مختلف به صورت کمی مشخصی کنید. مثلا اگر در نرم افزار آفیس تسلط بیشتری نسبت به فوتوشاپ دارید با عدد یا کلماتی مثل Expert، Proficient، Average یا … مشخص کنید.

3.   رزومه استاندارد باید عاری از غلط های نگارشی و املایی باشد. این مورد حتا در زبان انگلیسی اهمیت بیشتری از زبان فارسی پیدا می کند و نشان دهنده حرفه ای بود صاحب رزومه است.

4.     یک نکته مهم نوع نمایش معدل شما است. مثلا اگر معدلتان خیلی پایین نیست بهتره آن را از 4 حساب کنید و نمایش بدید چیزی که تو امریکای شمالی بیشتر مرسوم است. از طرف دیگر اگر معدلتان پایین هست (مثلا کمتر از 15) آن را از 20 حساب کنید و در رزومه وارد کنید. در این صورت نظر استاد و کمیته پذیرش کمتر به پایین بودن آن جلب می شود.

5.    یک رزومه استاندارد معولا به صورت اجمالی به سوابق تحصیلی و شغلی شما اشاره می کند و بیشتر از 2 تا 3 صفحه نیست. البته در صورتی که رزومه شما قوی است به طوری که اکثر بخش های گفته شده در بالا را شامل شود ممکن است طولانی تر باشد.

6.    یکی از مهم ترین بخش های رزومه علایق تحقیقاتی یا Research Interests هست. باید در نظر داشته باشید که تعداد این علایق تحقیقاتی معمولا بهتر است بین 3 تا 6 مورد باشد. از طرف دیگر مهم است که در انتخاب موضوعات انعطاف داشته باشید و با توجه به موضوعات تحقیقاتی به روزی که وجود دارد موضوعات شبیه و یا با ریشه های مشترک با زمینه کاری خودتان را هم در رزومه بیارید. با انجام این کار شانس بیشتری در گرفتن پاسخ از اساتید دارید.

7.    بخش مهم دیگر رزومه شما بخش مقالات یا Publications است. اگر مقاله یا مقالاتی چاپ کردید که به راحتی آن ها را در رزومه قرار می دهید. اگر  از پایان نامه خود قرار هست مقاله ای استخراج شود و یا مقاله‌ای در دست تهیه دارید می توانید به آن اشاره کنید و وضعیتش رو in preparation بذارید. یا مثلا اگر مقاله ای سابمیت کردید و تحت داوری هست می توانید عنوان submitted را استفاده کنید. به طور کلی سعی کنید برای این بخش اطلاعات وارد کنید مگر اینکه واقعا هیچ مقاله ای ندارید و قصد ارائه هیچ مقاله ای رو هم نداشته باشید.

8.    در بخش گواهینامه ها هر نوع مدرکی که با شرکت تو یه دوره به دست آوردید و فکر می کنید مرتبط به رشته تان است رو قرار بدید. حتا می توانید نمرات زبانتان را هم در این بخش بنویسید.

9.     یکی از بخشهای مهم رزومه شما مهارتهاست که در آن باید عمدتا به نرمافزارهای تخصصی رشته خودتان که در محیط آکادمیک با اونها کار کردید و همچنین زبانهای برنامهنویسی که به آن ها تسلط دارید به طور دقیق اشاره کنید.

10.     رزومه حتما باید چندین بار خوانده و اصلاح شود و تاریخ به روزرسانی داشته باشد.

 

در پایان، می توانید نظرتتان در رابطه با نگارش یک رزومه استاندارد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. هم چنین، در صورت نیاز می توانید از خدمات نگارش و ویرایش رزومه ویویداپلای استفاده کنید تا یک رزومه استاندارد و با نگارش حرفه ای داشته باشید. 

نظرات کاربران

هنوز رزومه نداری؟

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن